Arsinée Khanjian

Comédiennes

Langue
Anglais

CINEMA

. LAST CAR de John Greyson

. L’AUTRE COTE DE NOVEMBRE de Maryanne Zéhil

. CELUI QU’ON ATTENDAIT de Serge Avedikian

. EDEN de Mia Hansen-Løve

. RENDEZ-VOUS A ATLIT de Shirel Amitay

. THE CUT de Fatih Akin

. POUPOUPIDOU de Gerald Ustache-Mathieu

. ADORATION d’Atom Egoyan

. LE MAS DES ALOUETTES de Paolo et Vittorio Taviani

. LA VERITE NUE d’Atom Egoyan

. CITADEL d’Atom Egovan

. SABAH de Ruba Nadda

2005 Genie Award – Nomination Best Performance by an Actress in a Leading Role

. ARARAT d’Atom Egoyan

2002 Genie Award – Best Performance by an Actress in a Leading Role

. A MA SOEUR ! de Catherine Breillat

. HOKIS de Gariné Torosian

. CODE INCONNU de Michael Haneke

. LE VOYAGE DE FELICIA d’Atom Egoyan

. SENTIMENTAL EDUCATION de Christian Leigh

. FIN AOUT, DEBUT SEPTEMBRE d’Oliver Assayas

. LAST NIGHT de Don McKellar

. DE BEAUX LENDEMAINS d’Atom Egoyan

. IRMA VEP d’Olivier Assayas

. RUE DE LA MEMOIRE de Marilu Mallet

. EXOTICA d’Atom Egoyan

. CALENDAR d’Atom Egoyan

. MONTREAL VU PAR « PASSING THROUGH » d’Atom Egoyan

. THE ADJUSTER d’Atom Egoyan

. SPEAKING PARTS d’Atom Egoyan

. FAMILY VIEWING d’Atom Egoyan

. NEXT OF KIN d’Atom Egoyan

. LA BOITE A SOLEIL de Jean-Pierre Lefebvre

. CHICKPEAS de Nigol Bezjian

 

TELEVISION

 

. THE BORDER de Phil Earshaw

. REGENESIS de Christina Jennings

. SLINGS AND ARROWS de Susan Coyne – Bob Martin- Mark McKinney

. BLACK HOLE HIGH de Jim Rapsas

. MADE IN CANADA de William Flaherty (auteur)

. OPENING NIGHT de Robert Sherrin

. MENTOR de Michele Boniface

. FOREIGN OBJECTS de Ken Finkleman

. FOOLISH HEART de Ken Finkleman

Best Actress, Cinema Tout Ecran, International Cinema & TV Festival,Switzerland – 1999 Gemini Award – Best Performance by an actress in a Leading Dramatic Role

. MORE TEARS de Ken Finkleman

. SHOWCASE REVIEW

. SCROOGE : A CHRISTMAS CAROL de John Korty

. INSPIRED BY BACH / SARABANDE d’Atom Egoyan

. DINNER ALONG THE AMAZON de Patrick Sisam

. SIDE EFFECTS (2 Seasons) de Brenda Greenberg

. STREET LEGAL de Milan Cheylov

. NOTHING HAPPENS de Milan Cheylov

 

THEATRE

 

. CRUEL & TENDER – Msc. Atom Egoyan – CanStage

. ANDROMAQUE – Msc. Graham McLaren

. THE PALACE OF THE END – Msc. David Storch – CanStage

. CONTERFIET SECRETS – Msc. John Van Burek – Pleiades Theatre

. HOME IS MY ROAD – Msc. Ken Gass – Factory Theatre

. STELLA – Msc. Bruno Bayen – Théatre de Bobigny

. DANCING AT LUGHNASA – Msc. Irina Brook – Lausanne/Paris/Tokyo/Allemagne/France

. BEAST ON THE MOON – Msc. Grant Almanac – Passe Muraille

. WEDDING DAY AT THE CROMAGNONS – Msc. Banuta Rubes – NAC/ Passe Muraille

. BROTHER ANDRE’S HEART – Msc. Jim Milan – Crow’s Theatre